fotografie z International Festivalu Jazz Dance Open (Founded 2004 )

ČESKÁ VERZE
ENGLISH VERSION

The International Festival Jazz Dance Open (Founded 2004)

Východočeské divadlo Pardubice

Rok 2004

PROČ?

Důvodů je hned několik. Miluji Jazz. 50 let! Učil mne největší Mistr u nás, pan Frank Towen. Stala jsem se jeho asistentkou. Jako pardubický rodák jsem měla bezmála dvacetiletou pauzu. Tančila jsem na předních scénách v ČR i v zahraničí.

Chtěla bych tímto festivalem a svými bohatými zkušenostmi z domova i ze zámoří „připsat“ městu Pardubice další významné prvenství. Zároveň si myslím, když vstupujeme do Evropské Unie, měli bychom i na poli tanečním. Odpovědi, oddůvodnění se mohou zdát prostá, až telegrafická... Za člověka mají hovoříit skutky, slova nestačí...

Nalézáme se společně na startovní čáře a European Festival Jazz Dance je právě narozené miminko. Až „povyroste“, mělo by umět mluvit samo za sebe.

Ze srdce a s úctou děkuji všem nadšeným spolupracovníkům.
Za vzácnou podporu děkuji váženým sponzorům.

Rok 2005

PROČ ZMĚNA NÁZVU?

Všechno podléhá vývoji... Již první ročník soutěžního festivalu překročil svými účinkujícími evropské parametry. Vítězové, skvělá Dance Company Jazz Ballet Valery je z Ruské Federace. Uzrálo tedy ve mně rozhodnutí změnit název na The International Festival Jazz Dance Open.
Je otevřeno všem tanečníkům, choreografům, pedagogům (Workshops - dílny pro všechny zájemce) i dalším rozmanitým formám umění.

Roky 2009 a 2010

Rozšiřuji festival na jeviště Městského divadla Žďár nad Sázavou (Morava).

Rok 2021

Rozšiřuji festival na jeviště Divadla Karla Pippicha v Chrudimi.

Helena Machová
Zakladatel, organizátor, pedagog, choreograf a ředitel festivalu (Founded 2004)


Rozhovory v Divadelním zpravodaji VČD

Divadelní zpravodaj Východočeského divadla 6/2012:
The International Festival Jazz Dance Open 2012

Zatímco naši herci budou na počátku června trávit dny zkoušením Snu noci svatojánské na Kunětické hoře, Městské divadlo ovládne moderní tanec – od 9. do 11. června se zde uskuteční již IX. ročník mezinárodního tanečního festivalu The International Festival Jazz Dance Open, který bude opět hostit špičky tanečního i hudebního světa. Jedinečnou přehlídku doprovodí tradičně i výstavy, prohlédnout si budete moci fotografie Aleše Mádra či Evy a Michaela Stanovských a vítězné práce dětské výtvarné soutěže.

Veškerá organizace tak náročného projektu leží na bedrech jedné ženy – tanečnice, zakladatelky a ředitelky festivalu HELENY MACHOVÉ, která si v předfestivalovém shonu našla chvilku volna, aby nám prozradila novinky letošního ročníku…

Paní Machová, co nového tedy přinese IX. ročník festivalu?

Přinese především bohatší nabídku. Rozšířila jsem festival z ustálených tří čtyř dnů na devatenáct. Začíná již 1. června v 18.00 hodin vernisáží výstavy významného fotografa a designera Aleše Mádra ve Východočeském divadle. Přesune se pak také do Krajské knihovny Pardubice (výstavy, besedy, přednášky, projekce) a do Hudebního sálu Magistrátu města Pardubice (Workshops). Festival končí 19. června.

Mohla byste blíže představit jednotlivé taneční soubory, které se přehlídky zúčastní?

Profesionální Dance Company Jazz Ballet Valery je každoročním bonbonkem. Skvělí lidé, kteří si svůj tvrdý profesionální taneční život nedokáží představit beze mne a mého festivalu. Další skvělí umělci jsou tanečníci a bubeníci z afrických zemí Gambie, Guinee, Senegalu… Ty bych si rozhodně nenechala ujít, festival je bude hostit v sobotu 9. června. A také zazpívá pěvecký sbor Čtyřlístek. Podrobněji na www.machovadance.czči www.vcd.cz.

Z vaší nabídky mě zaujala africká show. Jak se vám podařilo získat do programu tyto, pro Středoevropana dosti exotické tanečníky a bubeníky?

Nebudete se zlobit, když vám na tuto otázku neodpovím? Je to „výrobní“ tajemství. Ale nesnadně… (smích)

Zastavme se i u vašeho Tanečního divadla. Jakou má historii, současnost a třeba i plány do budoucna?

Taneční škola a Taneční divadlo Heleny Machové 1. února oslavilo již 21 let od otevření ve Východočeském divadle. Každá, nejen umělecká instituce prochází vývojem od prvotního nadšení po „všední“ dřinu. Prožívá ztráty, štěstí, pracovitost či lajdáctví… to podle kvality lidí a jejich výchovy od rodičů. Všechno je jen v nás – lidech. S velikou láskou vzpomínám na první roky od založení taneční školy v divadle. Úžasné a nezapomenutelné ve všech směrech. Vždy mám velké (i denní) cíle a plány a trápí mě, když je nemohu zrealizovat.

Jazz Dance Open je festivalem soutěžním, v čele jeho poroty zasednou Vlastimil Harapes, Olga Sergeyeva a Valeriy Tereshkin. Pana Harapese jistě zná každý, i člověk tancem nepolíbený, kdo ale jsou paní Sergeyeva a pan Tereshkin?

Madam Olga Sergeyeva je v první řadě úžasná lidská bytost. Je normální, netrpí „hvězdným syndromem“ a tím je výjimečná. Jinak skvělá tanečnice a zpěvačka Dance Company Jazz Ballet Valery, pedagog a choreograf. Diváci ji neuvidí jen zasedat v porotě festivalu, ale také tančit na jevišti divadla (9. – 11. června). Mistr Valeriy Tereshkin je v první řadě jako bývalý gymnasta a člen ruského olympijského týmu mistrem světa. Má řadu zasloužených vyznamenání. Je ale také úžasný bubeník, zpěvák, choreograf a pedagog své profesionální Dance Company. Jeho taneční skupina Jazz Ballet Valery obdržela na soutěžích a festivalech nejvyšší světová prvenství. A právem! Znají je nejen v jejich zemi, ale i po celém světě. Jsem šťastná a vážím si našeho upřímného a hlubokého přátelství. Říkají mi, že jsem pro ně nekonečnou inspirací… Moc si toho vážím!

Tančit nebudou jen tanečníci na jevišti, zapojit se mohou i sami diváci na závěrečných workshopech. Na jaké lektory se zájemci mohou těšit?

Majka Piskořová-Veselá pochází z Prahy, je čerstvou absolventkou The Broadway Dance Center New York a učit bude Contemporary Jazz Dance – tedy současný jazzový tanec.

Profesionální mistr světa Boris Tereshkin je naprostou jedničkou ve stylu Urbo Jazz.

Taktéž profesionální mistr světa Andrey Mamaev přiveze Lyrical Jazz. On je naprostým sluníčkem… učí, jako když hladí.

Jsem šťastná, že přijede i učitel z Afriky. Pan Papis Nyass je profesionální bubeník a tanečník. A vzácně „čistý a rovný“ uvnitř. Těším se na jeho African Dance Therapy.

No, a mně zbývá poslední výuka. Budu učit Jazz Choreography. Jsem rovněž profesionál, už 42 let! (smích)

Festival bude mít letos i doprovodnou část v Krajské knihovně Pardubice. Co zde zájemce čeká?

Dvě výstavy. Vernisáž (i pro veřejnost) se uskuteční 5. června v 17.00 hodin v přízemí ve foyer knihovny. Vystavují novinář a cestovatel, milovník severu Michael Stanovský, který představí Panoramata severské divočiny, a jeho paní – též cestovatelka – Eva Stanovská, která nabídne obrázky z Indie. Výstavy potrvají do 19. června. V mezičasech zde pro žáky škol budou besedy s projekcí pana Stanovského o Finsku, Norsku a Islandu. V úterý 12. června od 17.00 hodin zveme nejširší veřejnost na přednášku pana Stanovského s projekcí (Finsko).

Přehlídkou tedy propojujete svět tanečního a výtvarného umění. Co vás k tomu vede?

Pocit, že se vše náramně doplňuje a obohacuje. To propojení – zvuk, nástroj, hlas, obraz, pohyb – mi připadá jaksi samozřejmé. A fascinující!

Organizace takového projektu je jistě velmi náročná, jak ten velký nápor zvládáte? Kde berete sílu?

To bych také ráda věděla… (smích) Pravděpodobně za to může maminka. Vybavila mne ctižádostí a touhou být nejlepší. Vychovala mne k poctivé a pro život tvrdé práci. K fyzické a morální odolnosti. Pokoře. Po každém „zemdlení“ (zatím) nacházím energii vstát a jít dál. Jinak je to velice jednoduché: Když něco chci, udělám pro to všechno, co lze. Jako před mnoha lety, když jsem se rozhodla jít tančit a být profesionál.

Paní Machová, děkuji za rozhovor a přeji vám i vašemu festivalu především ÚSPĚCH!

Radek Smetana, Divadelní zpravodaj VČD 6/2012, www.vcd.cz


Divadelní zpravodaj Východočeského divadla 6/2011:
The International Festival Jazz Dance Open 2011

Konec června bude v Městském divadle patřit tanci, od 25. do 27. června se zde uskuteční již VIII.

ročník The International Festival Jazz Dance Open, který bude opět hostit špičky tanečního i hudebního světa. Jedinečnou přehlídku doprovodí i výstavy fotografií Aleše Mádra či Evy a Michaela Stanovských, dětské obrázky z přidružené výtvarné soutěže a keramika Moniky Jaré.

Veškerá organizace mezinárodní přehlídky leží na bedrech tanečnice, zakladatelky a ředitelky festivalu HELENY MACHOVÉ, která si v předfestivalovém shonu našla chvilku volna, aby nám prozradila novinky letošního ročníku…

Paní Machová, co nového tedy přinese VIII. ročník festivalu?
Největší počet účinkujících v historii festivalu!

Jaké tanečníky nám letos představíte?
Mám radost, že se festival rozrůstá o „nové“ tváře a soubory napříč republikou. Festival si v minulých ročnících nejprve otipovaly z hlediště a letos už budou na jevišti stát. Samozřejmě nemohou chybět ani mistři světa Jazz Ballet Valery z ruské Sibiře v nových show a umělci, tanečníci a bubeníci z různých zemí Afriky Ndiachas Papis Nyass. Celkovývýčet účinkujících najdete na našich internetových stránkách, později na plakátech.

V jakém složení bude zasedat porota?
Porota má k tomuto dni (11. května – pozn. red.) patnáct členů. Vedle výrazných osobností z oblasti tance, kultury a společenského života usednou do čela poroty Madam Olga Sergeyeva a Mistr Valeriy Tereshkin z Ruska. 

Tančit však nebudou jen tanečníci na jevišti, zapojit se mohou i sami diváci na závěrečných workshopech. Na jaké lektory se zájemci mohou těšit?
Na zkušeného a milého pedagoga ze Slovenska, jakým je Romana Meirová-Lampartová. Dva mistři světa z Ruska Boris Tereshkin a Andrey Mamayev jsou úžasné osobnosti, které umí a mají co předat. Poslední workshop budu učit já.
Veškeré lekce jsou určeny pro všechny zájemce bez rozdílu věku a taneční zdatnosti. Panuje na nich nádherná, srdečná a uvolněná atmosféra. Nakonec mohou zájemci lekce sledovat i jako diváci. A kdo v tomto městě tančí, neměl by chybět…

Taneční přehlídku doplní i výstavy. Proč spojujete svět tanečního a výtvarného umění?
Protože svět umění je propojený navzájem. Zvuk, tanec, obraz, hudební nástroj, keramická hlína… Vzájemně se obohacují a inspirují. Umocňují svět fantazie. Vyzařují pocity… Alespoň já to tak vnímám. Náš festival od založení otevírá dveře všem rozmanitým formám umění.

Vedle nelehké organizace festivalu vedete i svou taneční školu. Co je jejím obsahem? A jaké máte za sebou úspěchy?
V původním názvu První soukromá taneční škola s americkou technikou Modern Dance Martha Graham v České republice můžeme najít taneční styl, který se studenti učí. Studovala jsem tuto nelehkou techniku přímo u „zdroje“ v zámoří. Navíc se žáci učí Jazz Dance včetně stepu. Výsledkem snahy tanečníka je (či má být) taneční dílo, které má děj a za použití dané taneční techniky o něčem vypráví, vypovídá…
Úspěchů nás za dvacet let existence potkala celá řada, a to nejen na jevištích u nás, ale i v zahraničí při reprezentaci našeho města, kraje, ČR. Vychovala jsem také řadu tanečníků, kteří působí a pracují v profesionálních divadlech ČR. Dokonce máme i svou knižní publikaci Taneční Divadlo Heleny Machové (z roku 1999).

Pokud tedy máte rádi hudbu a ladný pohyb, nenechte si tento svátek tance ujít! Program festivalu naleznete také na internetových stránkách www.machovadance.cz 

Vstupenky a rezervace v předprodeji Východočeského divadla, v Informačním centru pod Zelenou bránou či na tel. č. 776 088 093.

Radek Smetana, Divadelní zpravodaj VČD 6/2011, www.vcd.cz


Divadelní zpravodaj Východočeského divadla 6/2010:
The International Festival Jazz Dance Open 2010

První červnový víkend ovládne jeviště Městského divadla tanec, uskuteční se zde totiž již VII. ročník The International Festival Jazz Dance Open 2010. Zakladatelka, organizátorka a ředitelka festivalu Helena Machová opět pozve do Pardubic jedinečné hudebníky a tanečníky. Zatančit si však můžete i vy sami, festival vám nabídne hned několik zajímavých tanečních workshopů. Lákavá je i výstava fotografa a designera Aleše Mádra.

Paní Machová, na jaké hosty můžete letos nalákat diváky?
Festival každoročně nabízí bohatý výběr hudební a taneční podívané. Každý den festivalu je naprosto odlišný. Proto stojí za to vracet se do divadla po všechny tři dny.
Osobně se těším na všechny, které jsem pozvala, ale vidět bubnovat a tančit černochy ze západní Afriky nebo mistry světa Jazz Ballet Valery z Ruska je špička!

A jací lektoři povedou v závěru festivalu taneční dílny – workshopy?
Zahajuje osobnost tance u nás a vynikající choreograf David Strnad, který povede dvě lekce. Pokračuje strhující tanečník Jazz Ballet Valery a choreograf Boris Tereshkin z Ruska. Následuje další úžasná osobnost Jazz Ballet Valery – tanečník, pedagog a choreograf Andrey Mamayev s lekcí Broadway Style. Poslední lekci učím já – techniku Modern Dance Martha Graham. Lekce jsou určeny naprosto pro všechny zájemce a diváci se na ně mohou dívat opět i z hlediště…

Co vás osobně vlastně přivedlo k tanci? Jak dlouho se mu už věnujete?
K tanci mne přivedlo vystoupení Tanečního divadla paní Evy Malátové, nyní Kreiselové. Šli jsme se školou na dopolední baletní představení Z pohádky do pohádky. Ten magický pocit v sobě budu cítit navždy. Otevřela se opona a já za pár vteřin věděla, čím budu a čemu se budu věnovat celý život. Ale dědičné vlohy mám po mamince. Tančila sóla i ve zdejším divadle. A jak dlouho se tanci věnuji? 45 let!

Vím, že jste se zúčastnila i stáží v zahraničí. Kde jste sbírala zkušenosti?
Musím říct, že jsem měla ohromné štěstí s vycestováním už v době totality. Nejvýraznějším zážitkem té doby bylo moje roční angažmá v Itálii, procestovala jsem ji prakticky celou. Škola vás připraví technicky, ale taneční praxi naučit nelze – jak se říká: „omlátit o jeviště“ se musíte sami. Splněným snem ale bylo pozvání ke studiu od dvou světových škol v Kanadě: z Montrealu a Toronta. Vybrala jsem si ve světě ctěnou a uznávanou The School of The Toronto Dance Theatre, která opatruje (vedle Dance Company of Martha Graham v New Yorku) odkaz a techniku Marthy Graham. To byl pro mne nepopsatelný vrchol po všech stránkách. Dostala jsem fantastické vysvědčení a nabídku tam zůstat a učit… Osud však chtěl jinak. Čtrnáct dní po příletu jsem otevřela školu právě v pardubickém divadle. A zkušenosti? Ty sbíráte celý život.

Co vás na tanci nejvíce přitahuje?
Možnost sdělit všechno co chcete přes tělo (svaly) a mysl. Svoboda. Nekonečný svět fantazie.

Vraťme se ale k festivalu, předsedou poroty bude opět Vlastimil Harapes. Kdo další zasedne v porotě, která bude hodnotit soutěžní projekty?
V letošním roce by mělo o Ceně poroty rozhodovat 12 osob. Vedle Mistra Harapese jsem oslovila uměleckou ředitelku a sólistku Jazz Ballet Valery Olgu Sergeyevu a ředitele, pedagoga a choreografa mistrů světa Jazz Ballet Valery, pana Valerije Tereshkina z Ruska. Chybět nebudou ani zástupci kultury Statutárního města Pardubice a další vážené osobnosti našeho města. O Cenách diváků rozhodnou všichni přítomní v hledišti.

Pokud máte rádi hudbu a ladný pohyb, nenechte si tento svátek tance ujít! Program festivalu i rozpis tanečních dílen naleznete nejen v programu divadla, ale také na internetových stránkách www.machovadance.cz. Vstupenky a rezervace v předprodeji Východočeského divadla a v Informačním centru pod Zelenou bránou či na tel. č. 776 088 093.

Radek Smetana, Divadelní zpravodaj VČD 6/2010, www.vcd.cz


Divadelní zpravodaj Východočeského divadla 6/2009:
The International Festival Jazz Dance Open 2009

Východočeské divadlo od 19. do 21. června hostí již VI. ročník taneční přehlídky The International Festival Jazz Dance Open 2009. Zakladatelka, organizátorka a ředitelka festivalu Helena Machová zve do Pardubic jedinečné tanečníky světa, kteří se představují v soutěžních i nesoutěžních tanečních projektech. Festival provází tradiční výstava tanečních fotografií Aleše Mádra.

Paní Machová, váš festival vstupuje do šestého ročníku, což je důkazem jeho úspěchu. Co je na organizaci takového festivalu nejtěžší? A jak dlouhá je jeho příprava?
Odpovím nejprve na druhou část otázky. Příprava začíná již v den skončení festivalu zadáním termínů na další rok. A potom každý den… Nejtěžším zůstává sehnat finanční prostředky. Mohla bych tu jmenovat další dlouhý seznam starostí, ale pak by se nabízela otázka: Proč to ta paní vůbec organizuje, když je to tak těžké?

Dobře. Co vás tedy vede k organizování tanečního festivalu, když je to tak těžké?
Ve 4. třídě jsme se školou šli na dopolední představení Tanečního divadla Evy a Jiřího Malátových. Otevřela se opona a já věděla, čím v životě budu. Miluji tanec. Všechny formy umění jsou a měly by být o dávání. Festival organizuji pro lidi, účinkující i diváky. Můj drahý syn mi říká, že každoročně páchám sebevraždu festivalem, ale nemohu jinak. Je to silnější.

A jaký bude letošní ročník?
Já doufám, že nabídkou vystoupení nejlepší. Již pošesté jsem pozvala skvělou profesionální Dance Company Jazz Ballet Valery z Ruska, pozvání přijala Konzervatoř Praha, Konzervatoř Ostrava, Taneční divadlo MAXIMVS z Brna, Dance Company Pop Balet Praha a Papis Nyass s programem Mama Afrika, což je tanečně bubenická show západní Afriky. Samozřejmě vystoupí i Taneční divadlo Heleny Machové.

Vloni byl poprvé předsedou poroty Vlastimil Harapes. Jak se mu na festivalu líbí?
Vloni pronesl na jevišti tak velká děkovná slova nad úrovní festivalu a mým úsilím, že diváci mohli vidět mé stékající slzy dojetí. S panem Harapesem jsme spolu v kontaktu a co vím, těší se.

Poslední den probíhají workshopy (taneční dílny). Pro koho jsou určeny?
Taneční dílny jsou určeny pro všechny zájemce bez rozdílu věku a taneční zdatnosti. Dávám příležitost všem zatančit si s těmi nejlepšími, což může být pro někoho zážitkem na celý život a možná i splněným snem. Lze také využít možnosti zhlédnout lekce z hlediště jako divák. Začínáme na jevišti divadla v 9.00 hodin. Moc se na všechny těšíme!

Radek Smetana, Divadelní zpravodaj VČD 6/2009, www.vcd.cz


Divadelní zpravodaj Východočeského divadla 6/2008:
The International Festival Jazz Dance Open 2008

Východočeské divadlo od 20. do 23. června 2008 hostí již V. ročník tanečního festivalu The International Festival Jazz Dance Open.

Jeho zakladatelkou je Helena Machová – ředitelka, choreografka, režisérka a pedagožka První soukromé taneční školy s americkou technikou Modern Dance Martha Graham v České republice a Tanečního Divadla Heleny Machové.

Paní Machová, co Vás přimělo k založení tanečního festivalu v Pardubicích?
Dvacet let jsem tančila na předních scénách u nás i v zahraničí. Pak jsem odletěla na pozvání The School of The Toronto Dance Theatre studovat úžasnou techniku Modern Dance Martha Graham a čtrnáct dní po příletu jsem otevřela svou Taneční školu ve Východočeském divadle v Pardubicích (1. února 1991). Zahraničí Vás vždy naplní novým pracovním elánem a mocnou energií jít dál, tvořit... Proto jsem si vymyslela i tento festival. Chtěla jsem otevřít dveře skvělým tanečníkům, choreografům, pedagogům, muzikantům, výtvarníkům... dát svému rodnému městu jakési další jeho prvenství...

Jak byste zhodnotila jeho pětiletou historii?
Druhým dnem po skončení festivalu pro mne nastává práce na novém, nadcházejícím ročníku. K ruce mám pracovitou asistentku administrativy Adrianu Málkovou. Ráda vymýšlím, plánuji, tvořím, organizuji, zařizuji... Musím však přiznat, že každý ročník cítím složitějším. Náročnějším v celoročním boji o finanční prostředky. Po umělecké stránce a náplni festivalu mohu uplynulé ročníky se skromností zhodnotit více než kladně.

Na co byste diváky letos nalákala?
Každý ročník festivalu je jiný, i když rámec je zachován. Otevírá ho Galavečer. Zazní bubenická show Davida Andrše (SCRAP MUSIC z Kostelce nad Orlicí). Další den je soutěžní. Udíleny budou Ceny diváků a Ceny poroty, v jejímž čele zasedne Vlastimil Harapes (Národní divadlo Praha). Následuje výukový den – workshops pro všechny zájemce bez rozdílu věku a taneční zdatnosti. Letošní novinkou je bubenická dílna (SCRAP MUSIC) na odpady sběrných dvorů. Novinkou je i čtvrtý den festivalu s Dance show od 10.00 hodin pro veřejnost, ZŠ, ZUŠ Pardubického kraje za zvýhodněné vstupné. Rozhodně si nenechte ujít skvělou profesionální Dance Company JAZZ BALLET VALERY z Ruska v rozmanitých programech v pátek 20. 6., v sobotu 21. 6., 22. 6. na Workshops a 23. 6. v 10.00 hodin!

Radek Smetana, Divadelní zpravodaj VČD 6/2008, www.vcd.cz


Kontakt  •  Helena Machová  •  helena.machova@seznam.cz  •  tel.: +420 776 088 093
Adresa  •  Gagarinova 383, 530 09 Pardubice, Czech Republic


Copyright © 2009-2024, Helena Machová. Všechna práva vyhrazena.
webmaster: michael@stanovsky.eu